Jezioro Tuczno. Jednodniowa wycieczka z Poznania
blog

Jezioro Tuczno. Jednodniowa wycieczka z Poznania

VisitPoznan 24/08/18
jezioro Tuczno

Jezioro Tuczno to niewielkie jezioro położone w miejscowości Tuczno w gminie Pobiedziska koło Poznania na terenie Parku Krajobrazowego Puszcza Zielonka. Powierzchnia akwenu wynosi 13 ha, a długość 800 metrów. Jak większość poznańskich akwenów, również Jezioro Tuczno oferuje wiele atrakcji. Jakich?

Co oferuje Jezioro Tuczno?

jezioro tuczno
Jedną z atrakcji nad jeziorem Tuczno jest możliwość wypożyczenia kajaków (źródło: NaszeMiasto.pl)

Choć jezioro to jest mniej znane niż pobliskie jezioro Stęszewskie czy Góreckie to również oferuje nam wiele atrakcji. Jedną z nich jest szlak kajakowy Pobiedziska – Tuczno uruchomiony w 2012 roku, który corocznie cieszy się dużą popularnością. Szlak zaczyna się na Jeziorze Biezdruchowskim, a następnie ciągnie się przesmykami, które w ramach przygotowywania szlaku były pogłębiane i poszerzane, łączy się z jeziorami: Jerzyńskiem, Wrończyńskim Małym, Wrończyńskim Dużym, Stęszewsko-Kołatkowskim oraz jeziorem Tuczno. Ze względu na bogatą roślinność szlak jest idealny także dla osób, które lubują się w podziwianiu przyrody. Potok spod Tuczna wraz z ciągiem jezior jest bardzo atrakcyjnym obszarem dla uprawiania turystyki wodnej, jednak wciąż mało znanym i nie do końca odkrytym. W Pobiedziskach działają wypożyczalnie sprzętu pływającego. Nad jeziorem znajdują się miejsca biwakowe.

Czy w okolicy można przenocować?

Niedaleko jeziora, w Złotniczkach znajduje się agroturystyka Maciejowa Chata, gdzie można spokojnie wypocząć i dobrze zjeść. W pobliskim Stęszewku istnieje możliwość wynajęcia domku letniskowego. Domki oferują zakwaterowanie z częścią wypoczynkową oraz kuchnią.
W Pobiedziskach znajduje się elegancki Hotel Alexandra wraz z restauracją. Bogata oferta zakwaterowania w okolicy zachęca do jednodniowej wycieczki w te strony.

Co dla wędkarzy?

Do ryb żyjących w jeziorze Tucznie należą m.in. karaś, leszcz, karp, płoć. Zbiornik należy do koła PZW „Łożyska”. Aby móc wędkować należy wnieść opłatę, jednakże zasady dotyczące połowu nie są restrykcyjne. Odbywają się tutaj także lokalne zawody organizowane przez koła wędkarskie.

Jak dojedziemy do Tuczna koło Poznania?

Jezioro Tuczno znajduje się w odległości ok.40 minut jazdy samochodem od centrum Poznania w kierunku północno-wschodnim. Do Tuczna można też dojechać autobusem linii nr 323, który odjeżdża z Dworca Środka. Autobus kursuje kilka razy dziennie. Poznańska Karta Turystyczna czy Karta PEKA zapewni więc darmowy przejazd w okolice zbiornika.

Niedaleko jeziora Tuczno położone jest Jezioro Stęszewskie.