POZNAŃ

POZNAŃ

Poznań to jedno z najstarszych, największych i najprężniej rozwijających się miast w kraju. Liczne zabytki i atrakcje turystyczne ilustrują bogatą, tysiącletnią tradycję miasta. Dzięki tym świadkom historii wiemy, że w początkach państwa polskiego gród poznański był jednym z największych i najważniejszych ośrodków władzy, gospodarki i kultu. Tu na wyspie na Warcie Mieszko I postawił swój pałac książęcy, ufortyfikowaną osadę z pierwszą w Polsce katedrą, w której został pochowany on, jego syn oraz innych sześciu spośród pierwszych władców Polski. I choć już z początkiem XI wieku Poznań stracił swoje dominujące polityczne znaczenie, na zawsze pozostał ważnym ośrodkiem ekonomicznym i kulturalnym.

Dziś Poznań jest piątym największym miastem w kraju z ponad pół milionem mieszkańców i jednocześnie sercem przeszło milionowej aglomeracji. Oprócz stałych mieszkańców na kilkudziesięciu uczelniach wyższych uczy się w Poznaniu 130-tysięczna rzesza studentów. Przyjeżdżają oni do Poznania nie tylko z całego kraju, ale także z zagranicy. Wybierają Poznań ze względu na prestiż miejskich uczelni, ale także z nadzieją na łatwe znalezienie w Poznaniu dobrze płatnej pracy. A za takim myśleniem przemawiają statystyki – od lat Poznań szczyci się najniższym bezrobociem w kraju, średnią pensją wyższą od średniej krajowej oraz wizerunkiem miasta postrzeganego jako centrum handlu i biznesu. Oprócz słynnych na całą Polskę Międzynarodowych Targów Poznańskich, w mieście znajdują się także centrale i siedziby licznych firm i fabryk z międzynarodowym kapitałem, takich jak Glaxo Smith Kline, Volkswagen czy Bridgstone oraz znanych polskich marek jak Allegro, Apart czy Lech.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o przeszłości zajrzyj do zakładki historia, jeśli chcesz odkryć Poznań w XXI wieku koniecznie poczytaj zakładkę Poznań dziś, a jeśli przyjechałeś do Poznania pozwiedzać odwiedź zakładki: poznańskie zabytki oraz informacje praktyczne!