Jezioro Strzeszyńskie. Jak dojechać i co robić w Strzeszynku?
blog

Jezioro Strzeszyńskie. Jak dojechać i co robić w Strzeszynku?

VisitPoznan 22/08/18
jezioro strzeszynskie dojazd

Jezioro Strzeszyńskie to częste miejsce wizyt poznaniaków, zwłaszcza latem. Czysta woda, dobra komunikacja publiczna i bogate zaplecze atrakcji to tylko niektóre z rzeczy, zachęcających mieszkańców Poznania do częstych wizyt w tym miejscu. Jak dojechać nad jezioro Strzeszyńskie i jakie atrakcje tam na nas czekają?

Jezioro Strzeszyńskie – suche fakty

jezioro strzeszyńskieJezioro Strzeszyńskie – jezioro w Poznaniu, leżące na terenie Pojezierza Poznańskiego. Jest to naturalne jezioro położone w dolinie Bogdanki na terenie tzw. zachodniego klina zieleni Poznania. Linia brzegowa wynosi 4,5 km. Średnia głębokość jeziora to ponad 8 metrów.

Atrakcje nad jeziorem Strzeszyńskim

Nad jeziorem położony jest Ośrodek wypoczynkowy Strzeszynek wraz z restauracją Oazą i motelem. Ośrodek dysponuje strzeżonym kąpieliskiem z plażą piaszczysto – trawiastą przy tzw. Małym Pomoście, który pomieści nawet 10 tys. osób.  Na terenie ośrodka znajduje się wypożyczalnia sprzętu wodnego, boisko do siatkówki plażówki, plac zabaw.  Ostatnio otwarto także Visual Park – park rzeźby i obiektów artystycznych. Jest dostępny kemping, gdzie można rozbić namiot. 

Niedaleko ośrodka znajduje się również druga plaża przy tzw. Dużym Pomoście, aczkolwiek nie jest strzeżona. Można natomiast wchodzić na nią ze zwierzętami, a także zrobić grilla. Ostatnimi czasy miasto podejmuje coraz więcej działań na rzecz oczyszczania wody w jeziorze.

Enter Music Festival i inne wydarzenia kulturalne

jezioro strzeszynskie
Nad Strzeszynkiem znajduje się atrakcyjne kąpielisko (źródło: poznan.pl)

Jezioro Strzeszyńskie znane jest z organizowanych tutaj imprez kulturalnych. W okolicach plaży organizuje coroczne wiosenne festiwale jazzowe Enter Music Festival, które cieszą się dużą popularnością wśród fanów jazzu.  W okresie wakacyjnym odbywa się tutaj cykl koncertów #NaFalach. W rejonie plaży funkcjonuje też łączka edukacyjna prezentująca popularne rośliny rejonu jeziora.
W pobliżu ośrodka znajduje galeria sztuki ABC Gallery, mająca w stałej ofercie kilkaset prac.

Ryby i wędkarstwo

Jezioro Strześnyńśkie przeznaczone jest także dla wędkarzy. Występują tutaj karp, węgorz, sielawa, lin, szczupak, leszcz,  ukleja, płoć, okoń, sieja, kiełb, krąp i karaś. Corocznie zarybiane jest przez Polski Związek Wędkarski.

Jak dojechać nad jezioro Strzeszyńskie?

Jezioro Strzeszyńskie znajduje się za dzielnicą Jeżyce, przy ul. Koszalińskiej, 12 km na północny zachód od centrum miasta, 20 minut jazdy samochodem. Wzdłuż ul. Koszalińskiej znajdują się nieodpłatne miejsca parkingowe. Do Strzeszynka można udać się rowerem, jest wiele udogodnień dla rowerzystów, takie jak ścieżki rowerowe, punkty napraw, stojaki. Bez problemu dotrzemy również autobusem z Ogrodów. Darmowy przejazd zapewni Poznańska Karta Turystyczna, którą można nabyć na czas pobytu w punkcie CIM lub od przewodnika po Poznaniu.