Jezioro Maltańskie. Jezioro w Poznaniu ze sławnym torem regatowym
blog

Jezioro Maltańskie. Jezioro w Poznaniu ze sławnym torem regatowym

VisitPoznan 29/08/18
jezioro Maltańskie

Jezioro Maltańskie to jedna z głównych atrakcji Poznania. To tutaj usytuowane jest sportowe i kulturalne serce miasta. Malta w Poznaniu to jednak dużo więcej. Zdecydowanie warto odwiedzić ten zakątek miasta.

Co o Malcie wypada wiedzieć?

jezioro MaltańskieJezioro maltańskie jest sztucznym zbiornikiem wodnym, zaporowym, położonym w Poznaniu, we wschodniej części miasta na prawym brzegu Warty. Zbiornik zajmuje maksymalnie obszar 67,5 ha, średnia głębokość to nieco ponad 3,13 m. Powstał w wyniku wypiętrzenia rzeki Cybiny. Jezioro jest użytkowane od 1957r., zostało zrewitalizowane w latach 90 XX w. Jest to największy sztuczny zbiornik wodny na terenie miasta i naturalny kierunek na weekendowe spacery po Poznaniu.

Jezioro Maltańskie – atrakcje

Jezioro Maltańskie jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Poznaniu, a głównym tego powodem jest ogromna ilość oferowanych atrakcji dla sportowców czy rodzin z dziećmi. Nad jeziorem Maltańskim bez wątpienia mile spędzą czas miłośnicy pływania. Kąpielisko usytuowane jest na południowym brzegu Jeziora Maltańskiego, blisko pola piknikowego. W okresie wakacyjnym jest strzeżone przez służby ratownicze. W pobliżu znajduje się plaża trawiasta oraz specjalnie wyznaczona część jeziora do zabawy i pływania dla najmłodszych. Kąpielisko nad Maltą oferuje również boiska do piłki nożnej i siatkowej, plac do street-workoutu, toalety i punkty gastronomiczne.

Miasto dba o stan wody w zbiorniku o czym powinformuje na pewno każdy szanuja. Co cztery lata spuszczana jest woda. Wykonuje się ten zabieg po to, aby dokonać odmulenia i oczyszczenia dna. Przy okazji odławiane są ryby. Podczas ostatniego spuszczania wody, odłowiono niemal 15 ton ryb, wśród nich m.in. szczupak, sandacz, okoń, płoć, jazgarz. Teren jeziora jest jednak zamknięty dla wędkarzy.

Strefa jeziora Maltańskiego obfituje w wiele ciekawych obiektów, o których wspomni każdy szanujący się przewodnik po Poznaniu.  Jednym z nich jest tor regatowy Malta. Należy do najnowocześniejszych tego typu obiektów na świecie. Na Torze Regatowym mają miejsce ważne wydarzenia o randze międzynarodowej, takie jak Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie, Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie, Mistrzostwa Świata w Para-kajakarstwie czy Kwalifikacje Olimpijskie w Kajakarstwie.

Na północnym brzegu jeziora wybudowano  największy w Polsce ośrodek sportowo-rekreacyjny – Termy Maltańskie. W obiekcie znajdują się: baseny rekreacyjne i sportowe oraz strefa saun. W basenach solankowych „Term Maltańskich” wykorzystywana jest pochodząca z pobliskiego odwiertu woda termalna. Idealne miejsce dla całej rodziny.

Na południowym brzegu zbiornika, na usypanym „Kopcu Wolności” znajduje się całoroczny stok narciarski „Malta Ski”. Dostępne jest również pole do minigolfa oraz tor saneczkarski. Istnieje możliwość wypożyczenia sprzętu. W okresie letnim funkcjonuje tu darmowe kino.

W pobliżu jeziora, w okresie zimowym działa sztuczne lodowisko „Malta”.

jezioro Malta 1
Jezioro Malta ma wiele do zaoferowania – od nowoczesnego aquaparku, po sławny tor regatowy (źródło: byway.pl)

Okolice jeziora Maltańskiego

Przy jeziorze możemy napotkać dwa pomniki – pomnik harcerzy wielkopolskich poległych w walce o niepodległość Polski oraz pomnik upamiętniający statek SS Poznań.  Nad zbiornikiem maltańskim znajduje się również 5 zegarów słonecznych zwanych Ogrodem Czasu. Największy zegar posiada tarczę o średnicy 6,5 metra.  W zachodniej części jeziora znajduje się największa w Polsce fontanna, która upamiętnia 750-lecie założenia miasta.

Zakwaterowanie w okolicach jeziora

W pobliżu mety toru regatowego położony jest Camping Hotel Malta, który oferuje turystom 70 domków letniskowych, hotel oraz pole campingowe. Przy ośrodku działa Restauracja Rycerska.

W podróży nad „Maltę” przydatną może okazać się Poznańska Karta Turystyczna dzięki której otrzymamy zniżkę chociażby Termy Maltańskie czy wyciąg Malta Ski.