Jezioro Kierskie – wędkowanie czy plaża?
blog

Jezioro Kierskie – wędkowanie czy plaża?

VisitPoznan 21/08/18
jezioro kierskie 2

Jezioro Kierskie to akwen niedaleko Poznania, który cieszy się popularnością wśród rowerzystów i zwolenników pieszych wycieczek. To jednak nie tylko piękna przyroda, ale również atrakcyjne centrum sportowe. Co jeszcze możemy robić nad jeziorem Kierskim?

Kilka faktów na temat jeziora

jezioro kierskieJezioro Kierskie jest największym zbiornikiem wodnym w Poznaniu i jednym z największych w rejonie Wielkopolski, położone w zachodniej części miasta, w odległości 30 minut drogi samochodem od centrum Poznania.  Powierzchnia jeziora wynosi ok. 300 ha, a maksymalna głębokość wody 37,6m.  Ma kształt typowej rynny ciągnącej się od Krzyżownik do Kiekrza.  Linia brzegowa wynosi ponad 12 km.

Jezioro Kierskie przypadnie do gustu zarówno wędkarzom, jak i osobom poszukującym wypoczynku i rekreacji.

Atrakcje dla turystów

Jest to doskonałe miejsce do rekreacji oraz turystyki pieszej i rowerowej. Przy jeziorze znajdują się dwa strzeżone kąpieliska: Kaskada oraz Krzyżowniki.

Kąpielisko Krzyżowniki – zlokalizowana na południowo – wschodnim brzegu jeziora plaża piaszczysto-trawiasta. Linia brzegowa kąpieliska ma ok. 40 metrów. Znajdują się tam plac zabaw i tor do street workoutu. Przy kąpielisku są również miejsca, gdzie można zakupić lody, napoje czy przekąski.

Kąpielisko Kaskada – plaża o linii brzegowej 50m. W pobliżu kąpieliska znajduje się restauracja oraz sezonowe punkty gastronomiczne. Funkcjonuje również wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dostępnych jest mnóstwo dodatkowych atrakcji, takich jak boisko do siatkówki plażowej restauracja, hamaki, leżaki. Kąpielisko położone jest na terenie hotelu 
i restauracji Kaskada, który oferuje również możliwość wypożyczenia kajaków, rowerów wodnych, łódek. Jezioro Kierskie jest obserwowane przez kamery internetowe.

Połów ryb na jeziorze Kierskim

Jest to również idealne miejsce dla wędkarzy, którzy mogą wędkować zarówno z brzegu, jak i z łodzi. Jezioro należy do najlepiej zarybianych przez Polski Związek Wędkarski i jest ogólnodostępne do wędkowania przez cały rok. Można napotkać  sandacza, węgorza, szczupaka, amura białego, okonia, bolenia, leszcza, karpia i inne gatunki ryb. Brzeg jeziora bogato porasta trzcina, w której znajduje się wiele idealnych miejsc do połowu.

Żeglarstwo nad jeziorem Kierskim

Jezioro Kierskie chętnie wybierają żeglarze oraz sportowcy. W Kiekrzu, w 1933 r. powołano do istnienia Jacht Klub Wielkopolski, a obecnie swe przystanie ma kilkanaście klubów żeglarskich.

Począwszy od 1967r. na jeziorze Kierskim odbywają się międzynarodowe  zawody pływackie „Wpław przez Kiekrz im. Stanisława Garczarczyka”.
W 1984 odbyły się tu pierwsze w naszym kraju zawody triathlonowe. 

jezioro kierskie nocleg
Na jeziorze Kierskim zlokalizowane jest wiele przystani oraz klubów żeglarskich (źródło: aglomeracja.poznan.pl)

Noclegi w okolicy

Oprócz wspomnianego Hotelu Kaskada w pobliży jeziora znajdują się inne ośrodki wypoczynkowe. Jednym z nich jest Hotel Edison przy którym znajduje się znakomita restauracja Lumière. Innym tego typu ośrodkiem jest Regattahotel.

Jaki dojazd do jeziora Kierskiego

Dojazd samochodem do Jeziora Kierskiego zajmie nam mniej niż 30 minut. Dojechać można niemal nad sam brzeg jeziora, parking jest darmowy. W okolice zbiornika bez problemu dotrzemy także autobusem miejskim.Jeśli chce się wykorzystać cały potencjał jaki daje komunikacja miejska w Poznaniu, przydatna może być Poznańska Karta Turystyczna.