Jezioro Jarosławieckie – dojazd i atrakcje
blog

Jezioro Jarosławieckie – dojazd i atrakcje

VisitPoznan 14/08/18
jezioro jarosławieckie

Wielkopolski Park Narodowy to miejsce spokojne, idealne do wycieczek pieszych i rowerowych. To również miejsce, w którym co roku okoliczni mieszkańcy szukają ochłody w upalne dni. W tym celu udają się do wyjątkowo czystego zbiornika wodnego, który mieści  się samym centrum puszczy – jeziora Jarosławieckiego.

jaroslawiecJezioro Jarosławieckie zlokalizowane jest w gminie Komorniki, na pojezierzu Poznańskim, na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego. Powierzchnia jeziora wynosi 11,2 ha, średnia głębokość ok. 4 m, dno ma łagodny spadek. Jest to rodzaj jeziora rynnowego polodowcowego, bezodpływowego.

Długość linii brzegowej to 2240 m, brzegi lesiste i piaszczyste, pokrywa je szary, drobnoziarnisty muł. Objętość – 412,2 tys. m³ .

Plaża i kąpielisko nad jeziorem Jarosławieckim

Jezioro Jarosławieckie jest idealnym miejscem dla pływaków oraz osób poszukujących wypoczynku na łonie natury.  W 2013 roku dzięki współpracy trzech gmin – Komorniki, Mosina i Puszczykowo, a także Wielkopolskiego Parku Narodowego, nad jeziorem Jarosławieckim zostało udostępnione strzeżone kąpielisko, z którego chętnie korzystają turyści oraz okoliczni mieszkańcy.  Obszar, na którym można się bezpiecznie kąpać wyznaczono bojami. Turyści cenią bardzo dobry stan wody w jeziorze. Główna plaża jest stosunkowo niewielka, aczkolwiek przy akwenie położonych jest też wiele „dzikich” miejsc z dostępem do wody. Niedaleko jeziora Jarosławieckiego znajduje się osada, gdzie można zrobić ognisko, zakupić coś w budce z napojami czy skorzystać z WC. Jezioro Jarosławiecki nie jest dostępne dla użytku wędkarzy.

jezioro jarosławieckie
Na jednej z dzikich plaż zamontowano linę do skoków (źródło: gazeta-mosina.pl)

Okolice jeziora

Jezioro Jarosławieckie położone jest na terenie Wielkopolskiego Parku Narodowego, stąd też w pobliżu znajdują się dwa obszary ochrony ścisłej, Świetlista Dąbrowa i Pod Dziadem. W okolicach jeziora znajdują się również dwa głazy, jeden z nich upamiętnia przyrodnika Franciszka Jaśkowiaka, a drugi to Głaz Leśników, uznany za pomnik przyrody od 1965 roku. Wielkopolski Park Narodowy z uwagi na bogatą faunę i florę oraz dostępność wielu szlaków turystycznych cieszy się rosnącą popularnością wśród turystów. Cisza oraz duże, stosunkowo płaskie tereny sprawiają, że okolice jeziora Jarosławieckiego to popularny kierunek wycieczek rowerowych.

 Jezioro Jarosławieckie – mapa i dojazd

jezioro jarosławieckie dojazdJezioro Jarosławieckie jest idealnym miejscem na szybki wypad z miasta.

Zbiornik wodny  położony jest 17 km na południowy zachód od Poznania.  Aby tu dotrzeć, dojeżdżamy do Parku od  strony Komornik i tuż za miejscowością skręcamy na światłach w lewo, w kierunku Szreniawy. Przez teren Parku prowadzi betonowa droga tzw. Greiserówka. Nazwa pochodzi od nazistowskiego oprawcy wielkopolski, którego dawna willa znajduje się na terenie parku. Jeśli mamy okazję na zwiedzanie Poznania z przewodnikiem, na pewno usłyszymy o tej postaci.

Należy jechać Greiserówką do drogowskazu na Jarosławiec. Po przeciwnej stronie drogi zlokalizowany jest niewielki parking, gdzie można pozostawić samochód. Z miejsca postojowego trzeba przejść ok. 1 km drogą biegnącą przez las. W sezonie parking ten jest płatny. Drugi postój znajduje się niecałe 600 m od plaży. Przy jeziorze przebiegają ważne szlaki turystyczne:  zielony ze Szreniawy do Rosnówka i żółty z Puszczykowa do Puszczykówka.