Jezioro Glinowieckie – wędkarski przewodnik
blog

Jezioro Glinowieckie – wędkarski przewodnik

VisitPoznan 23/08/18
Jezioro Glinowieckie

W okolicy Poznania jest kilka jezior niedocenianych. Właśnie do takich zaliczyć można jezioro Glinowieckie. Powodem takiego stanu rzeczy jest jego lokalizacja. Jak dotrzeć do jeziora i co oferuje odwiedzającym?

Charakterystyka jeziora Glinowieckiego

Jezioro Glinowieckie położone jest w gminie Suchy Las w powiecie poznańskim, za lasem Moraskim. Poznaniakom i wędkarzom kojarzy się przede wszystkim z dziką przyrodą oraz dorodnymi rybami. Jezioro należy do MON i jest dzierżawione przez Wojskowe Koło Wędkarskie „Delfin” wraz ze zbiornikiem Chludowskim oraz Stawami przy osiedlu Biedrusko. Nazwa jeziora pochodzi od wyludnionej wsi Glinno, którą w 1940r.  włączono w obszar poligonu w Biedrusku. W przeciwieństwie do pozostałych przedstawionych przez nas poznańskich zbiorników wodnych, nie jest to miejsce przeznaczone dla obozowiczów czy pływaków, aczkolwiek jezioro cieszy się dużą popularnością wśród wędkarzy.

Połów ryb nad jeziorem

Z powodu obfitej ilości żyjących w tym jeziorze ryb należy ono do najczęściej wybieranych przez okolicznych wędkarzy miejsc. Należy do typu jezior sandaczowych, ale można tutaj spotkać również karpia, szczupaka, karasia złocistego, lina, węgorza, okonia, amura, jazia i wiele innych gatunków. Na terenie zbiornika wodnego obowiązują jednak restrykcyjne przepisy. Połów ryb jest możliwy tylko  w przypadku przynależności do Wojskowego Koła PZW Delfin.  Z uwagi na ochronę środowiska połów niektórych gatunków jest ograniczony, na większość ryb ustalony został dobowy limit ilościowy połowu.  Rozbijanie obozowisk czy rozpalanie grilla jest zabronione. Nieprzestrzeganie regulaminu koła może skutkować utratą zezwolenia na wędkowanie.

Teren Jeziora

Jezioro Glinowieckie znajduje się na obszarze poligonu wojskowego, stąd też nierzadko odbywają się tutaj ćwiczenia. Teren jest błotnisty, wokół akwenu porastają lasy iglaste i liściaste, lecz mimo to jest chętnie użytkowany przez rowerzystów. Pomimo iż zbiornik przeznaczony jest głównie dla wędkarzy oraz dla poligonu to niekiedy mieszkańcy Poznania wyruszają tam, aby poopalać się w spokoju i wśród dzikiej natury.

Jak dotrzemy do jeziora?

Dojazd do Jeziora Glinowieckiego jest banalnie prosty, akwen oddalony jest 30 minut drogi od centrum Poznania. Z poznańskiego Moraska kierujemy się w ulicę Franciszka Jaśkowiaka, następnie skręcamy w lewo w Glinienko, a na końcu ponownie w lewo w Poligonowa. Parkowanie pojazdów dozwolone jest tylko na wyznaczonych parkingach. Do jeziora musimy dojść pieszo 2 kilometry, można jednakże wjechać rowerem.

Tutaj dowiesz się więcej o tym jak wygląda komunikacja miejska w Poznaniu.