Co warto zobaczyć w dzielnicy cesarskiej?
Bez kategoriiblog

Co warto zobaczyć w dzielnicy cesarskiej?

VisitPoznan 29/03/19
Zamek cesarski - Poznań

Zamek Cesarski

Najbardziej wyróżniającym się obiektem dzielnicy cesarskiej jest pochodzący z okresu końca zaboru pruskiego okazały Zamek Cesarski. Początkowo kojarzony był z symbolem okupacji, gdyż wybudowany został w czasach pruskiej okupacji i miał podkreślać przynależność Poznania do Niemiec.

Przez lata doświadczał różnych zmian. W czasie II wojny światowej był rezydencją Adolfa Hitlera, choć podobno sam dyktator nigdy nie przebywał w zamku.
Po wojnie pełnił różne funkcje. Był m.in. siedzibą Miejskiej Rady Narodowej i organizacji młodzieżowych. W latach 60 zyskał miano pałacu kultury. W 1979 roku zamek w Poznaniu został wpisany do rejestru zabytków.

Obecnym właścicielem całego obiektu jest Centrum Kultury ZAMEK.
Na co dzień CK ZAMEK jest otwartym miejscem, do którego wejść może każdy, aby uczestniczyć w organizowanych wydarzeniach, obejrzeć zamkowe wnętrza czy też po prostu odpocząć. Działają tutaj m.in. Teatr Animacji, Centrum Sztuki Dziecka, Centrum Praktyk Edukacyjny i Kino Pałacowe. Organizowane są także przeróżne projekty. Zamek Cesarski w Poznaniu można zwiedzać codziennie w godzinach 11-19. W każdym miesiącu odbywa się Niedziela na zamku, w czasie której można zwiedzić zamek w obecności certyfikowanego przewodnika.

Zamek cesarski - Poznań

Collegium Minus – Uniwersytet im. Adama Mickiewicza

Jest to zabytkowy neorenesansowy gmach wybudowany na potrzeby Akademii Królewskiej w Poznaniu w 1909 roku.
Obecnie mieści przede wszystkim Aulę Uniwersytecką i Rektorat UAM.

W 1946 roku w auli uniwersyteckiej obradował Najwyższy Trybunał Narodowy. Doskonała akustyka auli sprawia, że jest ona też stałą salą koncertową Filharmonii Poznańskiej, odbywa się tutaj także Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego.

Elewację dominują dwa potężne portyki z wysokimi szczytami.. W Małej Auli, na centralnej ścianie, umieszczona jest kopia obrazu Jana Matejki „Założenie Akademii Lubrańskiego”. Hol i korytarze zdobią liczne tablice i popiersia ludzi zasłużonych dla Uniwersytetu i kultury narodowej.

Przed Collegium w maju 2010 roku postawiono Ławeczkę Heliodora Święcickiego.

UAM - Poznań