Jezioro Rusałka w Poznaniu. Jak dojechać i co robić?
blog

Jezioro Rusałka w Poznaniu. Jak dojechać i co robić?

VisitPoznan 26/08/18
jezioro rusałka

Na terenie samego Poznania znaleźć można kilka pięknych jezior. Nie wszystkie nadają się do kąpieli. Walory przyrodnicze i tak jednak sprawiają, że mieszkańcy miasta często odwiedzają te miejskie akweny. Nie inaczej jest z jeziorem Rusałka.

Podstawowe informacje na temat jeziora

Jezioro Rusałka jest jeziorem zaporowym o powierzchni 36,7 ha, leżące w Poznaniu, w zachodnim, golęcińskim klinie zieleni. Zasilane przez Bogdankę i Golęcinkę. Powierzchnia zlewni wynosi 26,6 km², a trasa wokół jeziora ma ok. 3,5 km.

Kąpielisko, bieganie i naturyści

jezioro rusałka dojazdW pobliżu jeziora znajduje się wiele atrakcji. Jedną z nich jest Frajda Park. Jest to  największy  w Poznaniu i jeden z największych w Polsce obiektów w całości poświęcony zabawom i rozrywce dla całej rodziny. Bogata oferta zapewnia duży wybór atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. W jeziorze jednorazowo może kąpać się nawet 700 osób.

Odbywają się tutaj imprezy sportowe i rekreacyjne różnego szczebla, m.in. Grand Prix Poznania w biegach przełajowych, czy noworoczne spotkania cyklistów.

Jezioro znane jest z tego, że od dawna jest uczęszczane także przez naturystów.

Ścieżki turystyczne w pobliżu zbiornika stanowią idealny teren do biegania.

Wędkarstwo

Jezioro Rusałka jest akwenem bogatym w ryby. Występują tutaj przede wszystkim sandacze, ale także karpie, cierniki, węgorze , leszcze , liny, ukleje, amury białe, szczupaki, krąpy, jazgarze, płocie, okonie i  wzdręgi, dlatego też jezioro Rusałka cieszy się ogromną popularnością wśród poznańskich wędkarzy oraz przyjezdnych szukających przyjemnego miejsca na weekendowe spacery po Poznaniu i okolicach. Jezioro jest pozbawione pomostów wędkarskich, za to wszystkie miejsca łowne są dostępne z brzegu.

Przyroda

jezioro rusałka 1
Rusałka jest piękna o każdej porze roku (źródło: sciezkibiegowe.pl)

Jezioro Rusałka przyciąga również miłośników przyrody. Nad jeziorem występuje wiele gatunków roślin; teren wokół zbiornika porastają m.in. olsze, topole i wierzby. Spotkamy też rzadkie rośliny, takie jak storczyk samczy czy turówka wonna.

Nocleg w okolicy Rusałki

Zaledwie 800 m od jeziora położony jest Hotel Campanile. W odległości nieco ponad 3 km znajdują się pensjonat City Centre Room oraz apartament IMA. Przy hotelach działają restauracje.

Miejsce pamięci historycznej Poznania

W lasach otaczających zbiornik znajdują się pomniki upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1940 roku, kiedy niemieckie SS dokonało masowych egzekucji więźniów obozu zagłady poznańskiego Fortu VII.

Jak dojechać nad jezioro Rusałka Poznań?

Nad Rusałkę bez problemu dotrzemy komunikacją miejską, należy jednak wysiąść na przystanku przy ul. Golęcińskiej i resztę drogi pokonać pieszo. Można również łatwo dotrzeć samochodem w zaledwie 20 minut z centrum miasta, parking położony blisko jeziora.