Ostrów Tumski, czyli Wyspa Katedralna, to miejsce, gdzie powstał najstarszy z dotychczas odkrytych kościołów w Polsce (tzw. kaplica Dąbrówki – ok. 965 r.). To także siedziba pierwszego polskiego biskupstwa wraz najstarszą katedrą w kraju, która powstawała jeszcze w czasach Mieszka I. Od tamtego czasu była kilkukrotnie przebudowywana, a jej obecna forma to w znacznej mierze oryginalne gotyckie mury częściowo odbudowane po zniszczeniach z czasów II wojny światowej. We wnętrzach Katedry znajdziemy wspaniałe płyty Vischerowskie, tzw. Złotą Kaplicę, czyli mauzoleum pamięci pierwszych władców, a w podziemiach zachowane ruiny dawniejszych konstrukcji, grobów Mieszka I i Bolesława Chrobrego oraz misę chrzcielną. W dawnych wiekach katedra pełniła funkcje grzebalne, pochowanych zostało tutaj ośmiu spośród pierwszych władców Polski.
Wokół wyspy znajdują się także: gotycka Psałteria, Pałac Arcybiskupi, dwa seminaria duchowne, archiwa archidiecezjalne oraz trzy muzea: Archidiecezjalne ze wspaniałą kolekcją dewocjonaliów oraz najstarszą polską relikwią – mieczem świętego Piotra; Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, w którym eksponowany jest fragment konstrukcji wałów obronnych z czasów Mieszka I oraz Brama Poznania – Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego (ICHOT), gdzie niezwykle nowocześnie pokazana została historia początków Poznania i państwa Polskiego.
W najbliższych latach na Ostrowie Tumskim mają powstać nowe ekspozycje prezentujące efekty wykopalisk archeologicznych prowadzonych na wyspie w ostatnich latach.
Na tyłach katedry znajduje się most bp Jordana, tzw. most zakochanych, po przekroczeniu którego wchodzimy na Śródkę – średniowieczną osadę, w której do dziś zachowały się zręby oryginalnego planu urbanistycznego, malowniczy średniowieczny kościółek św. Małgorzaty, klasztor oo. Filipinów oraz coraz liczniejsze, niezwykle klimatyczne kawiarenki i restauracje. Najnowszą atrakcją fyrtla jest mural 3D pokazujący Śródkę sprzed stu laty. Stąd niedaleko już na poznańską Maltę – najliczniej przez mieszkańców odwiedzany teren rekreacyjno-sportowy.
Ważniejsze adresy:
Bazylika Archikatedralna św. Apostołów Piotra i Pawła, Ostrów Tumski 17,
http://www.katedra.archpoznan.pl/
Brama Poznania ICHOT, ul. Gdańska 2, tel.: 61 647 76 00
http://bramapoznania.pl/
Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, ul. Ks. I. Posadzego 3, tel.: 61 852 21 67
http://www.muzarp.poznan.pl/rezerwat/
Muzeum Archidiecezjalne, ul. J. Lubrańskiego 1, tel.: 61 852 61 95
http://www.muzeum.poznan.pl/