Mieszkańcy Pomorza i północnej części naszego kraju mają niemalże nieograniczony dostęp do Morza Bałtyckiego. Osoby z południa mogą cieszyć się pięknymi górskimi krajobrazami. Natomiast Mazury słyną ze swoich jezior. A co z mieszkańcami Wielkopolski? Czy Poznaniacy muszą jechać na drugi koniec kraju, aby wypocząć nad wodą, popływać w jeziorze czy też uprawiać sporty wodne? Otóż nie, gdyż mają to na wyciągnięcie ręki!
Gdzie nad jezioro w Poznaniu i okolicach?

Niejeden przewodnik po Poznaniu zwraca uwagę na atrakcyjność tutejszych jezior. Region wielkopolski słynie w końcu z wielu malowniczych i atrakcyjnych turystycznie miejsc. Choć nasze jeziora nie są tak znane, jak te mazurskie, to w Poznaniu i okolicach również nie brakuje akwenów przyciągających turystów, rodziny, wędkarzy, miłośników przyrody czy sportowców, zarówno z okolic Poznania, jak i z całej Polski. Znajduje się tutaj także wiele sztucznych zbiorników wodnych, które upiększają tereny rekreacyjne. Nad poznańskimi jeziorami można wypocząć i spędzić udane wakacje, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.
Co dla miłośników przyrody?
Nad które poznańskie jeziora mogą wybrać się osoby lubujące się w podziwianiu natury? Warto wiedzieć, że Poznań podzielony jest na tzw. 5 klinów zieleni, w skład których wchodzą: klin północy, południowy, zachodni i wschodni oraz klin doliny Strumienia Junikowskiego. Nieodłącznym elementem każdego klina są zbiorniki wodne. Głównym celem istnienia systemu klinów jest ochrona wód i przewietrzanie miasta.
Na terenie zachodniego klina zieleni położone jest jezioro Kierskie – największy zbiornik wodny miasta i jeden z największych w Wielkopolsce. Na tym obszarze znajduje się również jezioro Strzeszyńskie z bogatą szatą roślinną porastającą jego brzegi. W pobliżu akwenu zlokalizowane są 3 stawy Strzeszyńskie. Na tym obszarze położony jest jeden sztuczny zbiornik – Rusałka.
Osią klina jest potok Bogdanka – największy lewobrzeżny dopływ Warty na terenie Poznania. Jego źródło zaczyna się w jeziorze Strzeszyńskim.
Siedliska łąkowe Bogdanki stanowią cenny obszar, w którym występują rzadko spotykane w Polsce rośliny. Na terenie klina przebiega Szlak turystyczny Golęcin- Krzyżowniki. Oprócz Bogdanki możemy napotkać na inne cieki, takie jak Strumień Golęciński, Wierzbak czy Strumień Strzeszyński.
Na terenie tzw. Północnego klina zieleni znajdziemy jezioro Umultowskie. Nad tym jeziorem możemy napotkać bobry, a także wiele ptaków, takich jak perkozy, krzyżówki czy łyski. W okolicy akwenu ulokowane są także inne zbiorniki wodne: Staw Młyński i Zimna Woda. Znajdują się tam rezerwaty: Morasko, Żurawiniec i przełom Warty. Przy kampusie UAM Morasko położone są dwa stawy: północny i południowy. Staw północny otoczony jest bagnami i lasami, południowy, natomiast, został utworzony sztucznie i należy do UAM-u.
Gdzie mogą udać się sportowcy?

Nad które jezioro udają się pływacy, żeglarze, triatloniści i inne osoby, które preferują sportowy styl życia? Poznańskie jeziora posiadają bogatą ofertę także dla sportowców. Jezioro Maltańskie ze sławnym torem regatowym jest wręcz stworzone dla sportowców. Na Torze Regatowym mają miejsce ważne wydarzenia o randze międzynarodowej, takie jak Mistrzostwa Europy w Wioślarstwie czy Mistrzostwa Europy w Kajakarstwie. Na północnym brzegu jeziora wybudowano największy w Polsce ośrodek sportowo-rekreacyjny – Termy Maltańskie. W obiekcie znajdują się: baseny rekreacyjne i sportowe oraz strefa saun. W basenach solankowych „Term Maltańskich” wykorzystywana jest pochodząca z pobliskiego odwiertu woda termalna. Idealne miejsce dla całej rodziny.
Na południowym brzegu zbiornika, na usypanym „Kopcu Wolności” znajduje się całoroczny stok narciarski „Malta Ski”. Dostępne jest również pole do minigolfa oraz tor saneczkarski. Dostępne jest także kąpielisko, strzeżone w okresie wakacyjnym. Trudno uznać spacery po Poznaniu za udane, jeśli chociaż raz nie odwiedziło się Malty.
Lecz nie tylko Malta oferuje atrakcje sportowe. Jezioro Kierskie Jest znanym w kraju ośrodkiem sportów wodnych – żeglarskiego i bojerowego, corocznie odbywają się tutaj zawody sportowe.
Nad jeziorem Rusałka odbywają się takie imprezy sportowe, jak Grand Prix Poznania w biegach przełajowych, czy noworoczne spotkania cyklistów.
Nad jeziorem Tuczno w gminie Pobiedziska k. Poznania przebiega popularny szlak kajakowy.
Ale czy tylko te poznańskie jeziora są przystosowane do sportowców? Nad każdym jeziorem w Poznaniu miło spędzą czas osoby preferujące aktywny styl życia. Niemalże wszędzie funkcjonują piesze i rowerowe szlaki turystyczne, można uprawiać nordic-walking, jogging, kolarstwo. W okresie letnim otwarte są strzeżone kąpieliska. Działają też wypożyczalnie sprzętu wodnego.
Gdzie spędzą czas rodziny i osoby poszukujące zabawy

Z uwagi na coraz większe zainteresowanie turystów, w okolicach poznańskich jezior uruchomionych zostało wiele atrakcji zarówno dla młodszych jak i starszych. Tutaj po raz kolejny trzeba przywołać sztuczne jezioro Maltańskie. Sławny tor regatowy jest nie tylko zachętą dla sportowców, ale i dla osób młodszych. Przy torze działa także wypożyczalnia sprzętu wodnego i sportowego.
Kolejnym ważnym punktem rekreacyjnym Poznania jest Jezioro Rusałka. Do przybycia nad Rusałkę zachęcają nas zadbane szlaki rowerowe i ścieżki dla pieszych. Akwen od lat popularny jest także wśród naturystów.
Samorządy coraz większą uwagę przykładają do dbania o stan wody w jeziorach, stąd też otwierane są nowe, strzeżone kąpieliska, jak np. jezioro Jarosławieckie w gminie Komorniki.
Co dla wędkarzy?

Nie zapomnieliśmy o wędkarzach. Nad większością jezior w Poznaniu i okolicach istnieje możliwość połowu ryb. W poznańskich akwenach spotkamy karpie, karasie, okonie, szczupaki, amury, węgorze, jazie, krąpy, kiełby, sieje, ukleje, płocie, bolenie i inne gatunki. Zbiorniki są zarybiane przez Polski Związek Wędkarski. Często odbywają się tutaj zawody wędkarskie. Jednym z jezior idealnych dla wędkarzy jest jezioro Glinowieckie znajdujące się na terenie poligonu wojskowego Biedrusko. Ryby można także łowić m.in. nad poznańskimi jeziorami Strzeszyńskim, Rusałką czy nad największym w Poznaniu jeziorem Kierskim. Kolejnym ważnym z punktu widzenia wędkarzy miejscem jest jezioro Lusowskie położone w gminie Tarnowo Podgórne.
Połów dozwolony jest nad niemalże każdym jeziorem w okolicach Poznania, za wyjątkiem zbiorników usytuowanych w Wielkopolskim Parku Narodowym. W niektórych miejscach funkcjonują też wypożyczalnie sprzętu rybackiego.