Czym jest Ostrów Tumski?
Bez kategoriiblog

Czym jest Ostrów Tumski?

VisitPoznan 21/05/19

W tym miejscu rozpoczęła się historia Poznania. Wśród historyków panują spory, jakoby miałoby to być miejsce chrztu pierwszego władcy Polski. Wyspa jest jedną z najbardziej urokliwych atrakcji naszego miasta i często obowiązkowym punktem wycieczek turystów zwiedzających Poznań. Na Ostrowie Tumskim przez wieki żyło i działało wiele barwnych i znaczących postaci, m.in. książęta, królowie, twórcy czy politycy. Wyspa ta pełniła funkcję rezydencji oraz miejsca modlitwy Mieszka I i jego żony Dobrawy. Osada wielokrotnie doświadczała zniszczeń na skutek pożarów i działań wojennych, stąd też tutejsze budynki były wielokrotnie odbudowywane. Mimo to obszar ten wciąż ma swój średniowieczny klimat. Urok pozostałych do dziś zabytków i ich wnętrz przeniesie nas do bardzo odległych czasów.

Bazylika archikatedralna św. Piotra i Pawła

Inaczej nazywana „katedrą poznańską”. Ta przepiękna bazylika ma bogatą historię. Jej początki sięgają utworzenia w 968 r. biskupstwa poznańskiego. Wcześniej miała się tu znajdowała stacja misyjna pierwszego biskupa Polski Jordana. Jest jednym z najstarszych kościołów w Polsce i miejscem pochówku pierwszych władców z dynastii Piastów.
Bazylika utrzymana jest w stylu gotyckim. Hełmy wież są natomiast wzorowane na klasycystycznych. W zewnętrznej bryle świątyni znajdują się łuki przyporowe rozpięte pomiędzy ścianami nawy głównej a wieżami. Główne wejście położone jest po zachodniej stronie bazyliki, nad nim jest wysokie gotyckie okno.
Uroku dodają liczne kaplice. Jest ich 12 i tworzą wieniec kaplic otaczających świątynię. Uniknęły większości zniszczeń, dlatego też możemy podziwiać ich oryginalny wygląd. W wewnętrznych skrzydłach kościoła widnieją figurki dwunastu świętych niewiast. Ściany zdobią malowidła, na ambonie znajdują się płaskorzeźby.

Bazylika archikatedralna św. Piotra i Pawła

 

Kościół Najświętszej Maryi Panny In Summo

Świątynię tę zbudowana w I połowie XV w., wcześniej znajdowała się w tym miejscu kaplica należącas do zespołu pałacowego Mieszka I, która powstała z inicjatywy jego żony, Dobrawy. Kościół ten przetrwał do 1430r., kiedy rozebrano go i przystąpiono do budowy nowego kościoła w stylu gotyckim. Całość budowli wykonano z czerwonej cegły. Halowa konstrukcja podzielona jest na trzy nawy, prezbiterium i ambit. Przykrywa ją sklepienie gwiaździste. Wnętrze pokrywają polichromie. W połowie XIX w. świątynia została odrestaurowana i w tym stanie przetrwała do dzisiaj.

Kościół Najświętszej Maryi Panny In Summo

Psałteria

Budynek wybudowany w 1518r. Niegdyś zamieszkiwało w nim dwunastu psałterzystów, którzy odprawiali msze w poznańskiej katedrze, msze wotywne i śpiewali psalmy całą noc. Kolegium psałterzystów zlikwidowano w 1810 r. Na jednej ze ścian budynku znajduje się herb rodowy biskupa Jana Lubrańskiego Godziemba, z inicjatywy którego wybudowano psałterię. W środku budynku znajduje się ośmioboczna kolumna, na której widnieją znaki powodzi historycznych mających miejsce w Poznaniu.

Psałteria

(Źródło: Wikimedia.org)

Muzeum Archidiecezjalne

Poznańskie Muzeum Archidiecezjalne jest jedną z najstarszych tego typu instytucji w kraju i jedną z pierwszych placówek muzealnych w Poznaniu. Gromadzi dzieła sztuki religijnej i elementy sakralne.
Niegdyś działała tutaj Akademia założona przez biskupa poznańskiego Jana Lubrańskiego.

Muzeum Archidiecezjalne

(Źródło: Wikimedia.org)

Śluza Katedralna

Był to obiekt hydrotechniczny, zbudowany w latach 1834-1839. Do naszych czasów zachowała się tylko jego zachodnia część. Do niedawna nie była ona dostępna do zwiedzania, bazylika użytkowała ją jako magazyn, ale w 2014 połączono tę część z głównym budynkiem i zaadaptowano dla turystów. Śluza została wtedy przebudowana w ramach Interaktywnego Centrum Historii Ostrowa Tumskiego.

Śluza Katedralna

 

Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

Jest to placówka położona w pobliżu Mostu Jordana zajmująca się prezentowaniem historii Ostrowa Tumskiego. Z Ostrowem Tumski połączona jest przeszkloną kładką przebiegającą nad rzeką Cybiną do zachodniego zachowanego przyczółka Śluzy Katedralnej. Brama została otworzona w 2014 roku, część jej kosztów sfinansowała Unia Europejska. Dzięki temu pomysłowi zrewitalizowana została Śluza Katedralna. Modernistyczny budynek ICHOT kontrastuje z architekturą pozostałych budynków ulokowanych na Ostrowie Tumskim.
Brama Poznania opowiada nam za pomocą ekspozycji historię Ostrowa Tumskiego i Poznania. Jej zadaniem jest takie zaprezentowanie dziedzictwa Ostrowa, by zachęcić zwiedzających do odwiedzenia wyspy
i bliższego przyjrzenia się jej zabytkom.

Brama Poznania Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego

(Źródło – poznan.pl)